develop free websiteC H O P I N

CHIP CHOP CHIPETTE

o spektaklu


Historia miłości słynnej pisarki George Sand i jednego z największych muzyków epoki romantyzmu Fryderyka Chopina, napisana na podstawie korespondencji kochanków i ich bliskich, dopełniona muzyką kompozytora wykonywaną na żywo.

Jest to obraz barwny, pełen dramatycznych zwrotów. Związek, który stał się dla obojga upojeniem i pomógł otrząsnąć się Chopinowi z niedawnej nieszczęśliwej miłości, stopniowo nabierał coraz bardziej dramatycznego charakteru. Wykonawcami przedstawienia są aktorka Natalia Rzeźniak – Pospieszalska i pianista Łukasz Pospieszalski.

Aktorka tworzy sceniczny portret George Sand (wł. Aurora Dudevant, z domu Dupin) obrazując różne aspekty osobowości tej ekstrawaganckiej kobiety, ukazanej tu w roli matki, pisarki, muzy Fryderyka Chopina, opiekunki coraz bardziej chorego artysty, ale też i „słynnej romansjerki" i prowokatorki.

"W tym procesie zbliżania i rozchodzenia się dróg życiowych obojga kochanków ujawnia się nieprzeciętny talent aktorski Natalii Rzeźniak-Pospieszalskiej, bo już po kilku minutach skłonni jesteśmy uwierzyć, że osoba mówiąca do nas to prawdziwa George Sand, kobieta znająca swoją wartość, wrażliwa, silna i odważna". 

Joanna Tumiłowicz - portal Maestro.net

Przedstawienie buduje obok narracji aktorki muzyka Fryderyka Chopina wykonywana przez Łukasza Pospieszalskiego (fragmenty m.in. Sonaty b-moll op.35, Scherza h-moll op.20, nokturnów i mazurków), będąca nie tylko tłem do działań wykonawczyni, lecz funkcjonująca samodzielnie, przybierająca formę krótkiego koncertu.  

"Dzięki interpretacji Łukasza Pospieszalskiego, który gra z lekkością, przekonaniem, bez zbędnego manieryzmu, możemy cieszyć się narracją mieniąca się niezwykłym bogactwem odcieni modulacyjnych i kontrastów. Artysta wyjątkowo trafnie oddaje chopinowskie rubato i liryzm, nie rezygnując przy tym z własnego indywidualizmu i dynamiki”.

Anna Czajkowska - Teatr Dla Was

Spektakl przybliża i pomaga zrozumieć złożone motywy działania artystki, a jednocześnie dostarcza wielu informacji o Fryderyku Chopinie, jego prywatnym życiu, przyzwyczajeniach, gustach, rozrywkach, sposobie pracy. Z opowieści George Sand wyłania się portret sławnego muzyka, pełen ciekawych szczegółów dotyczących jego charakteru, nawyków i słabości. Przedstawienie mówi też o powstawaniu dzieł muzycznych Chopina i przeżywanej przez niego w czasie kolejnych etapów komponowania twórczej męce. 


Autorem scenariusza i reżyserem całości jest Jerzy Bielunas. Kostiumy zaprojektowała scenograf i kostiumolog Elżbieta Terlikowska. Scenografię przygotowała Katarzyna Mazurek. 

NATALIA RZEŹNIAK - POSPIESZALSKA — w roli George Sand

ŁUKASZ POSPIESZALSKI — fortepian

JERZY BIELUNAS — scenariusz i reżyseria

ELŻBIETA TERLIKOWSKA — kostiumy 

KATARZYNA MAZUREK — scenografia


Spektakl powstał dzięki finansowemu wsparciu PGNiG. Patronat nad projektem objął Narodowy Iinstytut Fryderyka Chopina, a fortepian dostarcza firma YAMAHA. 
Premiera zaplanowana jest na 5 października 2017 w Teatrze WarSawy

SPONSOR GŁÓWNY

Mobirise
WSPIERAJĄ NAS
Mobirise

Mobirise

Mobirise

PATRONAT MEDIALNY


Mobirise
Mobirise

kontakt:

© 2017 Chopin - Chip, Chop, Chipette