Jest to obraz barwny, pełen dramatycznych zwrotów. Związek, który stał się dla obojga upojeniem i pomógł otrząsnąć się Chopinowi z niedawnej nieszczęśliwej miłości, stopniowo nabierał coraz bardziej dramatycznego charakteru. Wykonawcami przedstawienia są aktorka Natalia Rzeźniak – Pospieszalska i pianista Łukasz Pospieszalski.
Aktorka tworzy sceniczny portret George Sand (wł. Aurora Dudevant, z domu Dupin) obrazując różne aspekty osobowości tej ekstrawaganckiej kobiety, ukazanej tu w roli matki, pisarki, muzy Fryderyka Chopina, opiekunki coraz bardziej chorego artysty, ale też i „słynnej romansjerki" i prowokatorki.
"W tym procesie zbliżania i rozchodzenia się dróg życiowych obojga kochanków ujawnia się nieprzeciętny talent aktorski Natalii Rzeźniak-Pospieszalskiej, bo już po kilku minutach skłonni jesteśmy uwierzyć, że osoba mówiąca do nas to prawdziwa George Sand, kobieta znająca swoją wartość, wrażliwa, silna i odważna".
Przedstawienie buduje obok narracji aktorki muzyka Fryderyka Chopina wykonywana przez Łukasza Pospieszalskiego (fragmenty m.in. Sonaty b-moll op.35, Scherza h-moll op.20, nokturnów i mazurków), będąca nie tylko tłem do działań wykonawczyni, lecz funkcjonująca samodzielnie, przybierająca formę krótkiego koncertu.
"Dzięki interpretacji Łukasza Pospieszalskiego, który gra z lekkością, przekonaniem, bez zbędnego manieryzmu, możemy cieszyć się narracją mieniąca się niezwykłym bogactwem odcieni modulacyjnych i kontrastów. Artysta wyjątkowo trafnie oddaje chopinowskie rubato i liryzm, nie rezygnując przy tym z własnego indywidualizmu i dynamiki”.
Spektakl przybliża i pomaga zrozumieć złożone motywy działania artystki, a jednocześnie dostarcza wielu informacji o Fryderyku Chopinie, jego prywatnym życiu, przyzwyczajeniach, gustach, rozrywkach, sposobie pracy. Z opowieści George Sand wyłania się portret sławnego muzyka, pełen ciekawych szczegółów dotyczących jego charakteru, nawyków i słabości. Przedstawienie mówi też o powstawaniu dzieł muzycznych Chopina i przeżywanej przez niego w czasie kolejnych etapów komponowania twórczej męce.
PATRONAT MEDIALNY
tel:
+48 667 777 600